Z dniem 1 stycznia 2017 r. nastąpiła zmiana przepisów w zakresie usuwania drzew i krzewów dla osób fizycznych. W związku z wprowadzeniem ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach do art.83f ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. tj. z 2016 r., poz. 2134 z późń. zm.) został dodany pkt 3) i 3a). Zgodnie z powyższym zarówno:
- drzewa lub krzewy, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej (pkt 3),
- oraz drzewa lub krzewy usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego (pkt 3a), nie podlegają obowiązkowi, o którym mowa w art. 83 ust. 1 ww. ustawy, tj. usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości po uzyskaniu zezwolenia wydanego na wniosek:
a) posiadacza nieruchomości – za zgodą właściciela tej nieruchomości,
b) właściciela urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r., poz. 380, 585 i 1579), zwany dalej „Kodeksem cywilnym” – jeżeli drzewo lub krzew zagrażają funkcjonowaniu tych urządzeń.
Jednocześnie ustawa zmieniająca wprowadziła do art. 83f ust. 1a zgodnie z którym „Rada gminy, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, może określić, że przepisów art. 83 ust. 1 nie stosuje się także do innych drzew lub krzewów wskazanych w oparciu o następujące kryteria:
1) gatunek drzewa lub krzewu, lub
2) wiek drzewa lub krzewu, lub
3) obwód pnia drzewa na wysokości 130 cm lub powierzchnia krzewu albo krzewów rosnących w skupisku, lub
4) cel usunięcia drzewa lub krzewu:
a) związany z prowadzeniem działalności gospodarczej,
b) niezwiązany z prowadzeniem działalności gospodarczej, lub
5) cechy nieruchomości:
a) objęcie nieruchomości określonych przez radę gminy formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-5,
b) wpisanie do rejestru zabytków,
c) położenie w pasie drogowym drogi publicznej,
d) rodzaj użytku wynikający z ewidencji gruntów i budynków,
e) określone przeznaczenie nieruchomości wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu”.
Jednocześnie warto pamiętać, iż zmiana przepisów ustawy o ochronie przyrody w zakresie usuwania drzew i krzewów nie narusza innych przepisów dotyczących wycinki drzew i krzewów, w tym postanowień rozporządzenia w sprawie Mińskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu z dnia 5 maja 2005 r. (Dz. Urz. Woj. Mazow. z 2005 r. poz. 105, poz. 2946). Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 3) ww. rozporządzenia zakazuje się likwidowania i niszczenia zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych, jeżeli nie wynikają one z potrzeby ochrony przeciwpowodziowej i zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub wodnego lub budowy, odbudowy, utrzymania, remontów lub naprawy urządzeń wodnych.