W dniach 22 – 24 maja br. w Zespole Szkolnym w Cegłowie odbył się XI Festiwal Nauki i Kultury.
Po rocznej przerwie impreza ta z impetem wróciła do kalendarza uroczystości ZS w Cegłowie.
Głównymi organizatorami i koordynatorami przedsięwzięcia byli nauczyciele szkoły przedmiotów przyrodniczo – matematycznych klas gimnazjalnych. Przygotowania do imprezy zaczęły się kilka miesięcy wcześniej, a w ostatnim tygodniu szkoła, stroiła się w wystawy fotograficzne, plastyczne, rzeźbiarskie, modelarskie oraz poetyckie.
W piątek o godzinie 9.00 XI Festiwal Nauki i Kultury otworzyła, jako gospodarz, Dyrektor ZS w Cegłowie – Emilia Kowalczyk–Rumak, która przywitała przybyłych gości i zgromadzonych gimnazjalistów. Swoją obecnością Festiwal zaszczycili m.in.: Wójt Gminy Cegłów – Marcin Uchman, Przewodniczący Rady Gminy Cegłów – Krzysztof Janicki, Wójt Gminy Jakubów – Hanna Wocial, Wicedyrektor Instytutu Biologii UPH w Siedlcach - dr Ryszard Kowalski, Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii – Jadwiga Kaczorek, Prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki – Alina Przychoda, Dyrektor Banku Spółdzielczego w Mrozach – Robert Ceregra oraz wiele innych osobistości. Wśród zaproszonych gości byli również uczniowie i ich opiekunowie z Gimnazjum nr 1 w Józefowie, a także z Zespołu Szkolnego w Zamieniu.
Początek Festiwalu rozpoczął się od wspomnień i cofnięcia się do roku 2003 poprzez przedstawioną prezentację, kiedy to po raz pierwszy Festiwal zagościł w murach szkoły. Kolejne slajdy przedstawiały, jak wiele wspaniałych wykładów, warsztatów, występów, konkursów, wystaw itp. odbyło się dzięki organizowanym spotkaniom.
Wystąpienia artystyczne, doświadczenia chemiczne „Tajniki materii” w wykonaniu grupy Carbonium z Katowic, wykład Adama Kominiaka „Baba w babie”, liczne warsztaty, konkursy to tylko część wydarzeń jakie były prezentowane podczas pierwszego dnia Festiwalu.
Podczas piątkowego spotkania Wójt Gminy Cegłów – Marcin Uchman powitał zgromadzonych oraz wygłosił krótką prelekcję w zakresie obszaru ochrony środowiska na temat wykorzystywania przez gminę Cegłów środków z Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 w ramach Programu PL04 „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii” w ramach realizowanego projektu pt. Ograniczenie emisji ciepła poprzez termomodernizację budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Cegłów. Wydarzeniem towarzyszącym podczas piątkowego Festiwalu, nawiązującym do realizowanego projektu przez gminę Cegłów był również Piknik EOG podczas, którego m.in. można był dowiedzieć się o korzyściach płynących z korzystania ze środków EOG i przebiegu realizacji samego projektu.
Drugi dzień Festiwalu skierowany był przede wszystkim do gimnazjalistów. Tego dnia odbyły się publiczne prezentacje projektów edukacyjnych z zakresu biologii, chemii, historii, geografii, plastyki, języka polskiego, matematyki realizowanych w roku szkolnym 2014/2015 przez uczniów klas drugich i trzecich.
Po prezentacjach przyszła kolej na warsztaty, tym razem zorganizowane głównie przez nauczycieli ZS w Cegłowie. Każdy, kto chciał mógł znaleźć coś dla siebie, gdyż oferta warsztatowa była bardzo bogata.
Po południu odbył się „Rodzinny bieg po zdrowie”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Biegacz Cegłów.
Również w sobotę kilkunastu uczestników wzięło udział w II Mistrzostwach Polski w Obliczeniach na Sorobanie.
Niedziela upłynęła pod znakiem Pikniku Naukowego połączonego z Festynem Rodzinnym w myśl hasła przewodniego: „Nauka scala rodziny, nauka łączy pokolenia, nauka czyni człowieka wolnym!”. Na scenie zaprezentowali się w programie artystyczno – rozrywkowym zarówno zaproszeni goście (iluzjonista, szalony naukowiec Tomasz Pałasz), jak i byli oraz obecni uczniowie ZS w Cegłowie. Wszyscy zainteresowani mogli poeksperymentować wraz z animatorami doświadczeń naukowych, a dla najmłodszych czekały dmuchane zjeżdżalnie, karuzele, trampoliny, kule wodne i inne atrakcje.
Trzy dni niesamowitych atrakcji naukowych, artystycznych i rozrywkowych dostarczyły wszystkim uczestnikom wiele radości, przyjemności, wiedzy, umiejętności, przeżyć i wrażeń.
Więcej informacji o XI Festiwalu Nauki i Kultury na stronie Zespołu Szkolnego w Cegłowie: www.zsceglow.pl.
Foto: Mariusz Roguski