Jako polskie święto narodowe poświęcone pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia zostało wprowadzone do kalendarza ustawą z dnia 1 lutego 2011 r. podpisaną przez Prezydenta RP.
Wyznaczona data święta na pierwszego marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” : Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce, będących ostatnimi koordynatorami walki z nową sowiecką okupacją. Na przełomie lutego i marca odbywa się wiele ogólnopolskich uroczystości i wydarzeń związanych z tym świętem. Gmina Cegłów z Klubem Kulturalne Zacisze włączyła się w obchody poprzez prezentacje filmów dokumentalnych oraz historyczny panel dyskusyjny. Głównym organizatorem tygodniowego przeglądu filmowego oraz imprez towarzyszących pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy jest Fundacja „Dziękujemy za wolność”.
W dniu 28 lutego br. w Klubie Zacisze odbył się seans dwóch filmów: „Dwa Groby Ponurego” o cichociemnym poruczniku Janie Piwniku, jednym z najsłynniejszych dowódców oddziałów AK, poległym w walce z Niemcami w czerwcu 1944 r oraz „Notatnik Emigranta”. Prezentację otworzył Zastępca Wójta Gminy Dariusz Uchman, który podkreślił wagę wydarzenia oraz podejmowane w ostatnich latach starania w ustalaniu faktów i zdarzeń tragicznej historii walki o niezawisłość i narodową tożsamość. Przed historykami stoi trudne zadanie dokonania uzupełnienia „białych kart” naszej najnowszej historii dziejów oraz. właściwej oceny tych wydarzeń. Być może będzie to przedmiotem sporów i subiektywnej oceny każdego Polaka, ale najważniejszym jest rozpoczęcie tego procesu i przywrócenie należytego miejsca „Niezłomnym bohaterom”, którzy oddali życie za wolność naszego narodu.
Kolejne seanse odbędą się w Klubie w dniach 4 lutego (piątek) oraz 6 lutego (niedziela) o godz. 17.30 . Organizatorzy zaplanowali w programie prezentację filmów ;„Z niepamięci – Rok Żołnierzy Wyklętych”, „Czerwona Lawina”, „70 lat później” oraz „Ciemna Strona Jasnego Domu” . Można też zgłaszać swoje propozycje dokumentów, które będzie można dołączyć do poszczególnych projekcji.