Gmina Cegłów informuje, że ma do przekazania komunalne ustabilizowane osady ściekowe z oczyszczalni ścieków w Cegłowie. W związku z możliwością rolniczego zagospodarowania tych osadów zapraszamy wszystkich rolników, chcących wykorzystywać nasze osady do nawożenia pól, do podjęcia z nami współpracy. Gmina zapewnia bezpłatne badania osadów ściekowych, bezpłatne badania gruntów na których osady ściekowe mają być stosowane oraz udostępnienie wyników badań osadów i gruntów.
Osad jest przekazywany nieodpłatnie.
Ustabilizowane komunalne osady ściekowe powstające na Oczyszczalni Ścieków w Cegłowie, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 13 lipca 2010r. w sprawie komunalnych osadów ściekowych, zostają poddawane regularnym badaniom wykonywanym przez akredytowane laboratorium. Wyniki badań potwierdzają, że osad posiada dobre parametry nawozowe, które powodują polepszenie standardów jakości ziemi. Osad spełnia wszystkie warunki do rolniczego wykorzystania.
Komunalne osady ściekowe bogate są w substancje organiczne i mineralne, a jednocześnie są
bezpieczne sanitarnie. Spełniają one wiele istotnych funkcji: regulują kwaśny odczyn gleb, umożliwiają zachowanie odpowiedniej struktury gleby oraz dostarczają roślinom substancji odżywczych oraz makro i mikroelementów.
Wykorzystanie:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osad może być wykorzystywany: w rolnictwie pod uprawy zbóż; do rekultywacji terenów, w tym gruntów na cele rolne; do uprawy roślin przeznaczonych do produkcji kompostu; do uprawy roślin nieprzeznaczonych do spożycia lub produkcji pasz.
Nie może być stosowany do uprawy warzyw oraz roślin jagodowych.
Osad należy równomiernie rozprowadzić na powierzchni gruntu i niezwłocznie wymieszać z glebą przy pomocy pługa lub brony talerzowej w ciągu 1 dnia. Niedozwolone jest gromadzenie osadu na pryzmach.
Komunalne osady ściekowe nie mogą być stosowane na gruntach znajdujących się:
• na obszarach parków narodowych i rezerwatów przyrody;
• na terenach ochrony pośredniej stref ochronnych ujęć wody,
• w pasie gruntu o szerokości 50 m bezpośrednio przylegającego do brzegów jezior i cieków;
• na terenach zalewowych, czasowo podtopionych i bagiennych;
• na terenach czasowo zamarzniętych i pokrytych śniegiem;
• na gruntach o dużej przepuszczalności, stanowiących w szczególności piaski luźne i słabo gliniaste oraz piaski gliniaste lekkie, jeżeli poziom wód gruntowych znajduje się na głębokości mniejszej niż 1,5m poniżej powierzchni gruntu;
• na gruntach rolnych o spadku przekraczającym 10%;
• na obszarach ochronnych zbiorników wód śródlądowych,
• na terenach objętych pozostałymi formami ochrony przyrody, jeżeli osady ściekowe zostały wytworzone poza tymi terenami;
• na terenach położonych w odległości mniejszej niż100 m od ujęcia wody, domu mieszkalnego lub zakładu produkcji żywności;
• na gruntach, na których rosną rośliny sadownicze i warzywa, z wyjątkiem drzew owocowych
• na gruntach przeznaczonych pod uprawę roślin jagodowych i warzyw, których części jadalne bezpośrednio stykają się z ziemią i są spożywane w stanie surowym – w ciągu 18 miesięcy poprzedzających zbiory i w czasie zbiorów;
• na gruntach wykorzystywanych na pastwiska i łąki;
• na gruntach wykorzystywanych do upraw pod osłonami
Czym jest ustabilizowany osad komunalny:
Komunalny osad ściekowy powstaje w wyniku mechaniczno-biologicznego oczyszczania ścieków. Posiada on postać ziemistą o walorach użytkowych nawozu wapniowo-organicznego, charakteryzującego się wysoką zawartością podstawowych składników nawozowych to jest azotu i fosforu oraz obecnością makro i mikroelementów. Dzięki zabiegowi higienizacji wapnem palonym, uzyskany osad jest bezpieczny pod względem sanitarnym, a jego ziemista konsystencja umożliwia rozprowadzenie go na powierzchni roli przy użyciu sprzętu rolniczego.
Kontakt:
Rolników zainteresowanych pozyskaniem oraz zagospodarowaniem osadu ściekowego na swoim gruncie prosimy o kontakt telefoniczny 25 759 59 41, lub osobiście w siedzibie Urzędu Gminy w Cegłowie przy ul. T. Kościuszki 4 w dniach od poniedziałku do piątku w godz. 8:00‒16:00.
Dostawa osadu realizowana jest zgodnie z kolejnością składania wniosków przez poszczególnych rolników.
Nawożenie osadem odbywa się w 7 dni po zawiadomieniu Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, który ma prawo dokonać kontroli władającego powierzchnią ziemi, na której te osady mają być stosowane.
Odbierający osady zapewnia transport i odpowiednie zagospodarowanie osadu na nawożonym polu.
Informujemy, że na transport osadów niezbędne jest posiadania odpowiedniego zezwolenia, wydanego przez Starostę właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania przedsiębiorcy.
Gmina Cegłów dysponuje odpłatnym transportem.