6 listopada br. w Teatrze Dramatycznym w Płocku wręczono Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Wśród wyróżnionych znalazł się także kapłan Grzegorz Dróżdż ze Starokatolickiej Parafii Mariawitów w Cegłowie, opiekun Parafialnej Grupy Wolontariuszy.
Nagroda Marszałka to podziękowanie za trud i zaangażowanie w rozwój kultury na Mazowszu. Kandydatów do nagrody mogli zgłaszać komisje Sejmiku Województwa Mazowieckiego, samorządy gmin, miast i powiatów województwa mazowieckiego, stowarzyszenia oraz fundacje społeczno-kulturalne i naukowe, a także lokalne organizacje społeczno-kulturalne i naukowe działające na terenie całego województwa. Laureaci podczas uroczystości otrzymali statuetkę. Uroczystość wręczenia nagród laureatom XVIII edycji Nagród Marszałka Województwa Mazowieckiego poprowadził Tomasz Kammel, a wydarzenie uświetnił występ Alicji Węgorzewskiej.
Naszemu kapłanowi w tak ważnej chwili towarzyszył m.in. Wójt Gminy Marcin Uchman, parafianie oraz rodzina.
Pozostali laureaci Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego
- Grażyna Barszczewska z Warszawy
- Maria Siwiec z Gałek Rusinowskich (pow. przysuski)
- Ewa Gęga-Osowska z Radomia
- Lucyna Wasilewska z Michałowic (pow. pruszkowski)
- Piotr Dróżdż z Cegłowa (pow. miński)
- Stowarzyszenie Miłośników Tradycji i Kultury Ludowej „Wawrzynioki” z Glinianki (pow. otwocki)
- Zespół Śpiewaczy „Sadowianki” z Sadownego (pow. węgrowski)
- Towarzystwo Przyjaciół Płocka – Sekcja Żeglugi
- Bank Żywności w Ciechanowie
- Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy” z Czarni (pow. ostrołęcki).
Piotr Maria Grzegorz Dróżdż magister teologii i pedagogiki jest nie tylko duchownym, ale także nauczycielem i społecznikiem – człowiekiem wielkiego serca. W Cegłowie zamieszkuje od 1992 roku. Od 33 lat, organizuje kolonie, obozy dla dzieci i młodzieży z różnych parafii w całej Polsce, zarówno mariawickich, katolickich i innych wyznań, a także dzieci niepełnosprawnych intelektualnie z Mińska Mazowieckiego. Jego naczelnym hasłem przewodnim jest: „Wszystkie dzieci nasze są” i „Jesteśmy dziećmi Jednego Boga”. Podczas takich obozów/kolonii organizowane są lekcje angielskiego, zabawy integracyjne, jak: „To też nasz bliźni”, ucząc że każdy nawet niepełnosprawny to nasz brat i siostra. Z jego inicjatywy odbywają się liczne konkursy, wyjazdy do muzeum, zoo, na różne festiwale i występy, rejsy statkiem, dorożką, jazda konna oraz wycieczki zagraniczne, gdzie dba , by młody Polak poznawał kulturę i historię innych krajów, ale również godnie reprezentował swoją ojczyznę nie tylko przez ubiór, ale przez swoje zachowanie. Grzegorz Dróżdż organizuje tez zimowiska i zapewnia różnorodne atrakcje sportowo-rekreacyjne. Dba o to, by jego podopieczni żyli zgodnie z przysłowiem „śmiech to zdrowie” i to co powiedział Janusz Korczak :”Gdy dziecko się śmieje , to śmieje się cały świat”, uczy szacunku do pracy i drugiego człowieka. Wspomaga poprzez wolontariat ogólnopolską akcję „Szlachetna paczka”. Już od 30 lat ks. Grzegorz Dróżdż organizuje kolonie w Międzywodziu, dłuższe wycieczki, np. do Wolińskiego Parku Narodowego, Międzyzdrojów, Danii, Hansa Parku lub Heide Parku i Tropical Island w Niemczech, a także różne festiwale i występy. Dzieci i młodzież uczą się tam odpowiedzialności poprzez samodzielne pranie, zmywanie, a także przebywając razem z dziećmi niepełnosprawnymi uczą się wzajemnej tolerancji, życzliwości i pomocy, która jest bardzo istotna we współczesnym świecie. Grzegorz Dróżdż od kilku lat jest współorganizatorem nieodpłatnych kolonii w Płocku, w klasztorze mariawickim dla dzieci z ubogich rodzin, gdzie uczestnicy wykazywali się różnymi talentami.
Od 15 lat kapłan Grzegorz Dróżdż organizuje w Cegłowie akcję „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, do której włączają się także nauczyciele oraz młodzież szkolna z Zespołu Szkolnego w Cegłowie, społeczność całej gminy cegłowskiej.
Grzegorz Dróżdż jest organizatorem spotkań młodzieżowych, które mają na celu propagowanie przesłania: „Używkom stop”, „Nie dla narkotyków”, „Problemy młodzieżowe związane z zagadnieniem aborcji”, „Stop przemocy w rodzinie”, „Ja chrześcijanin i współczesny świat”, „Czy miłość już poszła w niepamięć?”, „Halo Panie Boże to ja, czy mnie słyszysz? Pragnę Twojej miłości i pokoju”.
Grzegorz Dróżdż organizował w cegłowskim kościele cykl imprez kulturalnych sponsorowanych przez Narodowe Centrum, koncerty organowe, ekumeniczne spotkania chórów, organizuje wiele zbiórek na rzecz dzieci niepełnosprawnych, w tym koncerty charytatywne.
Tam gdzie jest zawsze promuje środowisko, w którym żyje – Cegłów Zielona Gmina i województwo mazowieckie.
W 2015 r. ks. Grzegorz Dróżdż promował również Gminę Cegłów oraz województwo mazowieckie w „Europa Park” w Niemczech, gdzie spotkali się ze swoimi niemieckimi rówieśnikami i władzami Gminy Diditghofen, co zaowocowało integracją młodzieży polsko-niemieckiej na wakacjach w Międzywodziu w roku ubiegłym.