Moc atrakcji, przy pięknej słonecznej pogodzie, czekało na wszystkich, którzy w niedzielę 5 września odwiedzili cegłowskie targowisko gminne „Mój Rynek”, aby wziąć udział w Dożynkach Gminno-Parafialnych. To tradycyjne ludowe święto na zakończenie żniw i prac polowych rozpoczęte zostało dziękczynnymi Mszami Świętymi w obu miejscowych kościołach, po których wspólny dożynkowy korowód udał się na plac targowy. W trakcie przemarszu uczestnicy śpiewali pieśń związaną z wielopokoleniową tradycją Święta Rolników „Plon niesiemy plon”. Zgodnie z obrządkiem Starostowie Dożynek Zofia Kulesza i Witold Karaszkiewicz przekazali bochen chleba, upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów, gospodarzowi dożynek Wójtowi Marcinowi Uchmanowi. Ofiarowany chleb – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich jest symbolem życia, radości, sytości, szczęścia i takich życzeń nie szczędzono wszystkich rolnikom i mieszkańcom podczas przemówień zaproszonych gości. Byli wśród nich Senator Maria Koc, posłowie na Sejm RP Teresa Wargocka, Czesław Mroczek i Daniel Milewski, Wicestarosta Powiatu Mińskiego Witold Kikolski, Przewodniczący Rady Powiatu Mirosław Krusiewicz oraz Wójt gminy Latowicz Bogdan Światek-Górski. Nie zabrakło też radnych naszej gminy z Przewodniczącym Radosławem Chmielewskim na czele. Poświecenia chleba i wieńców dokonali duchowni obu cegłowskich parafii proboszcz ks. kan. Dariusz Cempura oraz kapłan Tadeusz Władysław Ratajczyk z parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Żarnówku.
Przy okazji rolniczego święta wręczono odznaczenie „Zasłużony dla Rolnictwa”, przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudę, które otrzymał Pan Jacek Markowski. Wręczenia medalu dokonał w imieniu Pana Ministra poseł Daniel Milewski wraz z Panią Jolantą Bąk – kierownikiem Mińskiego Biura ARiMR i Wójtem Marcinem Uchmanem. Na ręce Starostów Dożynek wpłynęły też listy z podziękowaniem dla wszystkich rolników i producentów od Europosła Jarosława Kalinowskiego oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.
Część oficjalną uroczystości zakończył „Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy Gminy Cegłów”. Spośród dziewięciu przepięknych i misternie uwitych z tegorocznych plonów, najwyżej nagrodzono wieńce uplecione przez: KGW w Mieni (I miejsce, nagroda 700 zł), KGW w Posiadałach (II miejsce, nagroda 600 zł) i KGW w Piasecznie (III miejsce, nagroda 500 zł). Doceniając kunszt i urodę pozostałych wieńców, komisja przyznała wszystkim 300-złotowe wyróżnienia. Indywidualną nagrodę w wysokości 500 zł ufundowała Pani Poseł Teresa Wargocka dla KGW w Skupiu.
Po konkursowych emocjach przyszedł czas na zabawę, a tę oferowano w dużej ilości i różnorodności. Tegoroczne dożynki to był prawdziwy festiwal rękodzieła i folkloru: były stoiska z rękodziełem i produktami regionalnymi, wystawy lokalnych twórców, loteria fantowa, zabawy i atrakcje dla dzieci oraz darmowa grochówka, która cieszyła się dużą popularnością. W trakcie Dożynek zorganizowany został mobilny punkt szczepień w ramach rządowego Programu Szczepmy się przez KGW Kiczki, które było współorganizatorem tegorocznego Święta Plonów. Najmłodsi mogli skorzystać z bezpłatnych przejażdżek kucykami oraz zabawami w Miasteczku Dmuchanych Zamków. Nie zabrakło też degustacji potraw regionalnych i smakołyków lokalnej kuchni, przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Cegłowie.
Dobrą folkową zabawę na scenie zapewniły zaproszone zespoły: Kapela Drewutnia i Kądziołeczka oraz rodzimi Cegłowiacy – efekt projektu, realizowanego przez Uniwersytet Drugiego i Trzeciego Wieku w Cegłowie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Etno Polska 2021 pod tytułem Iubilaeum Terrae Cegloviensis. Gości swoimi skeczami bawił także znany i popularny artysta kabaretowy Antoni Gorgoń Grucha, który dodatkowo wcielił się w rolę Zbyszka podczas Narodowego Czytania „Moralności pani Dulskiej” zorganizowanego tym razem w trakcie dożynek. Uczestników zabawy odwiedziła w godzinach popołudniowych Senator Maria Koc, która przekazała serdeczne podziękowania dla wszystkich rolników samorządowców i organizatorów tegorocznych Dożynek. Wieczorny finał na scenie zagrał zespół Muzyka Końca Lata, który nie tylko zakończył imprezę, ale też – nomen omen – stał się zapowiedzią nadchodzącej jesieni. Zabawy i atrakcji było co niemiara, i przy wspaniałej słonecznej pogodzie w Dożynkach uczestniczyło bardzo dużo mieszkańców cegłowskiej społeczności i przyjezdnych gości.
Organizatorzy Dożynek Gminna Biblioteka Publiczna – Kulturoteka, Gmina Cegłów, Koło Gospodyń Wiejskich w Kiczkach oraz Uniwersytet Drugiego i Trzeciego Wieku w Cegłowie serdecznie dziękują sponsorom wydarzenia Gminnej Spółdzielni w Cegłowie i Spółce jawnej Zawadzki Zelazo. Tegoroczne święto dofinansowane było ze Środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach Pakietu Promocyjnego „Mazowsze Serce Polski” oraz Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowego Centrum Kultury, będącego realizatorem Projektu EtnoPolska 2021 – zadanie „Iubilaeum Terrae Cegloviensis”, z okazji 400 – lecia nadani9ampraw miejskich Cegłowowi. Akcję Sczepimy się wspierała i dofinansowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Biuro Mińskie, a opiekę medyczną i szczepienia przeprowadzili medycy z SP ZOZ w Cegłowie pod kierownictwem Pani Agnieszki Gałązki. Szczególne podziękowania należą się wolontariuszom i całemu zespołowi Stowarzyszenia 3 Sektor za nieocenioną pomoc w przygotowaniu uroczystości. Nad bezpieczeństwem Korowodu wieńców dożynkowych czuwali policjanci z Komendy w Mrozach wraz z druhami z OSP Cegłów. Wsparcia sprzętowego udzielił DPS Św. Józefa w Mieni, a za ugotowanie pysznej grochówki brawa należą się Paniom Kucharkom i Dyrekcji Zespołu Szkolnego w Cegłowie. Nasze wielkie ukłony !